WHOIS Sorgulama: Kayıt Kuruluşu, Durum, Süre Sonu ve Ad Sunucusu Kontrolü

Transfer, yenileme veya DNS değişikliklerinden önce bir alan adı için kayıt kuruluşu, durum, süre sonu tarihi, ad sunucuları ve RDAP ayrıntılarını kontrol edin.

WHOIS sorgulaması

WHOIS alan adı sorgulaması

Bir alan adı için kayıt kuruluşu, durum ve ad sunucusu ayrıntılarını inceleyin.

Hazır

Bu sorgu RDAP kullanır ve gizlenmiş veya sınırlı veri döndürebilir.

Sorgu sonuçları

Sonuçları görmek için sorguyu çalıştırın.

Sorgudan sonra sonuçlar burada görünecek.

Neden çevrimiçi WHOIS sorgulaması çalıştırmalı

Çevrimiçi WHOIS sorgulaması, transfer, yenileme, DNS taşıma, geçiş, destek yükseltme veya güvenlik incelemesi öncesinde bir alan adının mevcut kayıt durumunu gözden geçirmenize yardımcı olur. Hangi kayıt kuruluşunun kontrolde olduğunu, alan adının kilitli olup olmadığını, ne zaman sona ereceğini, hangi ad sunucularının listelendiğini ve kayıt açıklamalarının kısıtlama veya özel işlem gösterip göstermediğini doğrulamanız gerektiğinde kullanışlıdır.

Test nasıl çalışır

Bu araç, birçok kullanımda klasik WHOIS'in yerini alan modern kayıt verisi protokolü RDAP'ı kullanır. Mevcut alan adı kayıt kaydını sorgular ve dönen kayıt kuruluşunu, durum kodlarını, temel tarihleri, ad sunucularını ve kayıt ya da kayıt kuruluşu yanıtında sunulan açıklamaları gösterir. Sonuçlar yetkili kaynağın gerçekten yayınladığı verilere bağlıdır.

Sonuçlar nasıl yorumlanır

Önce kayıt kuruluşu, süre sonu tarihi, durum kodları ve ad sunucularına odaklanın. Kayıt kuruluşu beklediğiniz değilse, süre sonu yakınsa veya durum listesinde transfer ya da güncelleme kısıtlamaları varsa bu çoğu zaman geçiş, DNS devri veya sahiplik iş akışının neden engellendiğini açıklar. Ad sunucuları, alan adının aktif olduğunu düşündüğünüz DNS sağlayıcısına devredilip devredilmediğini doğrulamaya yardımcı olur.

  • Kayıt kuruluşu, alan adı kaydını şu anda hangi kuruluşun yönettiğini gösterir.
  • Durum kodları çoğu zaman transfer kilitlerini, güncelleme kısıtlamalarını veya kayıt düzeyi bekletmeleri ortaya çıkarır.
  • Kayıt, güncelleme ve süre sonu tarihleri sahiplik zaman çizelgesini ve yenileme aciliyetini doğrulamaya yardımcı olur.
  • Ad sunucuları şu anda yayınlanan DNS sağlayıcısını veya yetki devri yolunu gösterir.
  • Açıklamalar kayıt notları, kötüye kullanım referansları veya politika ile ilgili bağlam içerebilir.

Bu sorgulama, sorgu anında döndürülen RDAP kayıt verilerini gösterir. Her kişisel alanı açığa çıkarmaz, gizlilik nedeniyle yapılan redaksiyonu aşmaz ve kayıt kuruluşu, ad sunucusu, transfer veya yenileme ayarlarını değiştirmez.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu WHOIS sorgulaması neyi kontrol eder?

Bu WHOIS sorgulaması bir alan adı için kayıt kuruluşu, durum kodları, tarihler, ad sunucuları ve yayınlanan açıklamalar gibi RDAP kayıt ayrıntılarını kontrol eder. Transfer, yenileme, DNS çalışması veya destek incelemeleri öncesinde mevcut alan adı durumunu doğrulamaya yardımcı olur.

Bu WHOIS sorgulaması nasıl çalışır?

Araç girdiğiniz alan adı için RDAP verilerini sorgular ve dönen kayıt ayrıntılarını tarayıcınızda gösterir. Yetkili kayıt veya kayıt kuruluşu yanıtının gerçekten yayınladığı bilgilere bağlıdır.

WHOIS ile RDAP arasındaki fark nedir?

RDAP, birçok sistemin artık klasik WHOIS yerine kullandığı modern protokoldür. Yapılandırılmış kayıt verisi döndürür ve redaksiyon ile politika bilgisini eski WHOIS yanıtlarından daha temiz ele alır.

Alan adı transferinden önce WHOIS sorgulaması nasıl kullanılır?

Önce kayıt kuruluşunu, durum kodlarını, süre sonu tarihini ve ad sunucularını kontrol edin. transfer-prohibited veya benzeri kilit durumları görürseniz transferin neden henüz ilerleyemediğini çoğu zaman bu açıklar.

Bu WHOIS sorgulaması yenileme kontrollerine yardımcı olur mu?

Evet. Süre sonu tarihi yenileme planlaması ve destek çalışması için en yararlı alanlardan biridir. Alan adının sona ermeye yakın veya riskli bir pencerede olup olmadığını görmenize yardımcı olur.

Bazı WHOIS veya RDAP alanları neden eksik ya da gizlenmiş?

Birçok kayıt sistemi ve kayıt kuruluşu kişisel veya iletişim verilerini gizlilik ve politika nedenleriyle saklar. Bu sorgulama yalnızca RDAP yanıtı tarafından gerçekten yayınlanan alanları gösterebilir.

WHOIS sonuçlarındaki alan adı durum kodları ne anlama gelir?

Durum kodları alan adı kaydının mevcut durumunu açıklar; kilitler, bekletmeler, transfer kısıtlamaları veya güncelleme sınırlamaları içerebilir. Kayıt kuruluşu iş akışının neden engellendiğini anlamanın çoğu zaman en hızlı yoludur.

WHOIS içindeki ad sunucuları sorun gidermeye nasıl yardımcı olur?

Ad sunucuları alan adı için şu anda hangi DNS yetki devrinin yayınlandığını gösterir. Beklediğiniz sağlayıcıyla eşleşmiyorsa DNS değişikliklerinin neden beklediğiniz yerde görünmediğini çoğu zaman açıklar.

WHOIS sonuçları araçlar arasında neden farklılık gösterir?

Farklı araçlar farklı kaynakları sorgulayabilir, cache kullanabilir veya veriyi farklı gösterebilir. Bazıları ham kayıt yanıtı yapısını göstermek yerine alanları özetler.

Bu WHOIS sorgulaması kayıt kuruluşu veya ad sunucusu ayarlarını değiştirebilir mi?

Hayır. Yayınlanan kayıt verilerini gösteren salt okunur bir sorgulamadır. Gerçek değişiklikler kayıt kuruluşu, bayi veya DNS sağlayıcısı hesabınız üzerinden yapılmalıdır.

Bu WHOIS sorgulamasını kullanmak güvenli mi?

Evet. Yalnızca girdiğiniz alan adı için genel veya yayınlanan kayıt verilerini sorgular. Hesap erişimi, DNS kimlik bilgileri veya kayıt kuruluşu giriş bilgisi gerektirmez.

Bu çevrimiçi WHOIS sorgulaması ne zaman çalıştırılmalı?

Transferler, yenilemeler, kayıt kuruluşu değişiklikleri, DNS geçişleri, güvenlik incelemeleri veya destek yükseltmeleri öncesinde kullanın. Alan adını kimin yönettiğini ve kilitlerin ya da politika kısıtlamalarının aktif olup olmadığını doğrulamanız gerektiğinde de yararlıdır.